Czas start: od dziś rusza zegar TPD

19/05/2014

Dokładnie dwa lata od dziś mają rządy państw członkowskich Unii Europejskiej na wprowadzenie nowych przepisów dyrektywy tytoniowej do narodowych systemów prawnych.

Od dziś, 19 maja 2014 roku zaczyna się odliczanie do wdrożenia zapisów dyrektywy tytoniowej do prawa państw członkowskich. W Polsce nad wprowadzeniem pracować będzie Ministerstwo Zdrowia, a sam projekt ustawy wzbudzi gorące emocje w Komisji Zdrowia oraz Komisji ds. Unii Europejskiej.

Nie do końca wiadomo czego spodziewać się po polskim rządzie. Ba, nie wie tego dziś zapewne sam premier Donald Tusk. Wewnątrz gabinetu zapowiada się poważne starcie między ministrem gospodarki, Januszem Piechocińskim a ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Pierwszy z nich chce pozwać dyrektywę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, drugi postuluje wprowadzenie jej w jak najszerszym wymiarze. Która opcja będzie zwycięska? My oczywiście trzymamy kciuki za Ministerstwo Gospodarki i liczymy, że Polska pokaże się UE jako naczelny europejski zwalczacz absurdów Europarlamentu.

Co przez dwa lata możemy zyskać lub stracić? Zyskać raczej niewiele – zapisy dyrektywy są sztywne i w opcji minimum musi zostać wprowadzona do ustaw państw członkowskich. Straty jednak są możliwe – podmioty odpowiedzialne za tak zwane zdrowie publiczne mogą ustalić bardziej rygorystyczne obostrzeżenia. Dyrektywa przenosi się na lokalne boisko – miejmy nadzieję, że polscy posłowie pamiętają o negatywnych dla naszego rynku i wolności wyboru konsekwencjach jej wprowadzenia.

 

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook