Komisja ENVI zagłosowała

10/07/2013

Po głosowaniu Komisji ds. Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego donosimy: 51 posłów zagłosowało za wprowadzeniem zakazu sprzedaży slimów na terenie całej Unii Europejskiej. Papierosy mentolowe chwilowo są bezpieczne – niezależna komisja ekspertów będzie obradować nad pożądanymi składnikami tych papierosów, które nie będą wzbudzać wątpliwości natury zdrowotnej.

Dodatkowo utrzymane są postanowienia dotyczące zakrycia 75% paczki graficznymi ostrzeżeniami, a także zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych przez Internet. Nowością za to jest wycofanie e-papierosów z wolnej sprzedaży, a sklasyfikowanie ich jako produkt medyczny, co oznacza, że będą dostępne tylko w aptekach i – najprawdopodobniej – na receptę.

Irlandzka europosłanka sprawozdawczyni Nessa Childers w nadopiekuńczym komentarzu ponownie podkreśliła wagę wycofania slimów jako ochronę młodych kobiet przed wpadaniem w nałóg. Pojawiły się jednak również głosy rozsądku: europoseł Christofer Fjellner ze Szwecji trzeźwo zauważa, że dyskusja zamiast skupić się na redukowaniu szkód jakie wyrządza tytoń zamieniła się w debatę o projektach paczek, co bardzo intensywnie spłyca problem walki z uzależnieniami.

Oprócz tego, na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego posłowie postanowili zrazić do siebie kolejną, sporą grupę wyborców: palaczy e-papierosów. Bieżące raporty z głosowania komisji mówią, że e-papierosy będą mogły być sprzedawane tylko w aptekach i produkowane jedynie przez firmy farmaceutyczne, co niewątpliwie nie tylko utrudni do nich dostęp, ale również wywinduje ich ceny.

 

Z polskich przedstawicieli jedynie Bogusław Sonik na swojej stronie internetowej i Twitterze zdał raport z głosowania Komisji ds. Zdrowia Publicznego. Miejmy nadzieję, że pozostali Polacy, jako przedstawiciele narodu szczególnie dotkniętego ekonomicznie niesławną dyrektywą, znaleźli się w gronie trzynastu europosłów sprzeciwiających się absurdalnym przepisom.

Jednocześnie przypominamy: to nie jest koniec walki z absurdalną dyrektywą. Wszyscy posłowie zgodzili się, aby dyskusja została przeniesiona na zgromadzenie plenarne Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się jesienią 2013 roku.

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook